Unikalny system Volvo Buses zwiększa bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg

Volvo Buses czyni kolejny ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa niechronionych użytkowników dróg w środowisku miejskim. The Pedestrian and Cyclist Detection System (System Wykrywania Pieszego i Rowerzysty), który zostanie wprowadzony dla miejskich autobusów Volvo w 2017 roku, zmniejszy ryzyko wypadków pieszych i rowerzystów z udziałem autobusów.
alt-text

Volvo Buses na targach IAA 2016

- Wypadki z udziałem autobusów i niechronionych użytkowników dróg występują rzadko, jednak kiedy już się zdarzają, ich konsekwencje mogą być bardzo poważne. W celu zminimalizowania ryzyka, ważne jest, aby kierowcy i wszyscy poruszający się w pobliżu autobusów - np. na przystankach autobusowych czy też na przejściach dla pieszych - zwracali szczególną uwagę na ruch uliczny. W tym kontekście, The Pedestrian and Cyclist Detection System oferuje znakomite wsparcie - mówi Peter Danielsson- Dyrektor ds. Cech i Bezpieczeństwa Pojazdów w Volvo Buses.

The Pedestrian and Cyclist Detection System nieustannie monitoruje otoczenie autobusu za pomocą kamery. Kiedy system wykrywa niechronionych użytkowników dróg w pobliżu autobusu, emituje dźwięk, który ostrzega innych użytkowników dróg, że nadjeżdża autobus. W tym samym czasie, kierowca jest informowany poprzez dźwięk i sygnał świetlny wewnątrz autobusu. W przypadku bezpośredniego ryzyka wypadku, klakson autobusu zostaje aktywowany.

- Kilka elementów naszego systemu opiera się na tej samej, sprawdzonej i testowanej technologii, która jest stosowana w wielu samochodach. Jednak to my jesteśmy jedynym producentem pojazdów oferującym rozwiązanie, które jednocześnie zawiadamia kierowcę i niechronionego użytkownika dróg - mówi Peter Danielsson.

Wprowadzenie przez Volvo Buses niniejszego systemu ostrzegawczego jest częścią dążenia firmy do elektromobilności. Ponieważ ilość pojazdów elektrycznych w ruchu miejskim ciągle wzrasta, emisja spalin i hałas zanikają.  Jednocześnie bardzo ważne jest, aby wyeliminować każde ryzyko, które może się pojawić w związku z tym, że pojazdy w miejskim środowisku działają o wiele ciszej.

- Autobus można usłyszeć, jednak nie musi być to dźwięk rozpraszający.  Rozwiązaliśmy ten problem poprzez stworzenie sztucznego dźwięku w tle z zakresem częstotliwości, który nie jest uważany za rozpraszający. Na przykład, nie przedostaje się przez okna z potrójną szybą, czego nie można powiedzieć o dźwięku na niskich częstotliwościach, który jest wydawany przez silnik diesla - wyjaśnia Peter Danielsson.


Tej jesieni, The Pedestrian and Cyclist Detection System będzie wprowadzony podczas testów w terenie na trasie nr 55 w Göteborgu. Na targach IAA nowy system został przedstawiony wraz z wieloma innymi innowacjami bezpieczeństwa Volvo, takimi jak układ kierowniczy Volvo Dynamic Steering, Collision Warning and Emergency Braking (Ostrzeganie o Kolizji i Hamowanie Awaryjne) oraz Lane Keeping Support (Układ Monitorowania Pasa Ruchu).


The Pedestrian and Cyclist Detection System - fakty
• Wprowadzany dla autobusów miejskich Volvo w Europie w 2017 roku.
• Składa się z kamery, systemu przetwarzania obrazu oraz algorytmów służących do wykrywania pieszych i rowerzystów. Ostrzeżenie dla kierowców w postaci sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Zewnętrzny, sztuczny dźwięk w tle, wzmacniacz i głośnik.
• Spełnia wymagania minimalnego poziomu hałasu, które będą wprowadzone dla pojazdów elektrycznych w Europie w 2019 roku. 
• Przy prędkości poniżej 50 km/h, autobus elektryczny jest o wiele bardziej cichy niż autobus z silnikiem diesla. Przy większych prędkościach, najwięcej hałasu powoduje tarcie pomiędzy oponami a nawierzchnią drogi.