Układ kierowniczy Volvo Dynamic Steering zmniejsza ryzyko urazów w pracy kierowców autobusów

Kierowcy spędzają za kółkiem wiele godzin, przez co często cierpią na bóle ramion, karku i barków. Aby zmniejszyć ryzyko urazów związanych z pracą, w zeszłym roku Volvo Buses wprowadziło układ kierowniczy Volvo Dynamic Steering (VDS), który znacznie ułatwia prowadzenie autobusu. Niedawno opublikowane wyniki badań wykazują, że system pozytywnie wpływa na jakość pracy.

Nowe badania potwierdzają:

Badanie przeprowadzone przez VTI, Szwedzki Zarząd Dróg i Transportu, analizowało napięcie mięśniowe podczas prowadzenia pojazdu z i bez układu VDS i wykazało korzyści płynące dla kierowców. Podczas testów badano aktywność różnych grup mięśni podczas skręcania w prawo i lewo, wjeżdżania na rondo i jazdy prosto.

Znaczne zmniejszenie napięcia mięśniowego
Wyniki pokazują, że VDS zmniejsza napięcie mięśniowe średnio o 20-30 procent, a przy niektórych manewrach nawet o 70%.

- Nie ma wątpliwości, że ten typ układu kierowniczego bez wątpienia poprawia jakość pracy kierowcy. Wielu kierowców odczuwa ból stawów oraz mięśni, dlatego też taki system przynosi im wiele korzyści - mówi dr Anna Anund, profesor nadzwyczajny i kierownik badań w VTI.

Badanie wykazało również, że kobiety, które zazwyczaj bardziej napinają mięśnie podczas prowadzenia autobusów, odczuwają takie same korzyści z VDS jak mężczyźni.

Doceniony przez kierowców
Po przeprowadzonych testach wszyscy kierowcy (w badaniu brało udział 20 osób) wskazali, że układ VDS przyniósłby wiele korzyści w ich codziennej pracy, zmniejszając ból mięśni, szczególnie w okolicach ramion.

- Im dłużej trwały testy, tym bardziej kierowcy byli pozytywnie nastawieni do systemu. Właśnie takiego wsparcia potrzebują w pracy - mówi dr Anund.

Zapotrzebowanie klientów na VDS pokazują również wyniki sprzedażowe. Po roku od wprowadzenia, ponad połowa długodystansowych autobusów Volvo sprzedanych w Europie jest wyposażona w układ VDS. Od jesieni 2017 roku system będzie dostępny również w miejskich i podmiejskich autobusach Volvo.

- Badania VTI potwierdzają pozytywny wpływ Volvo Dynamic Steering na pracę kierowców jeżdżących w długie trasy oraz tych pracujących w mieście. Dzięki wprowadzeniu układu VDS również do autobusów miejskich, wielu kierowców będzie mogło wjeżdżać w ciasne zakręty, pokonywać ronda i wykonywać inne trudne manewry w bezpieczniejszy i bardziej zrelaksowany sposób - mówi Maria Gink Lövgren, ekspert ds. ergonomii Volvo Buses.


Ogólne informacje na temat Volvo Dynamic Steering
• Automatycznie wybierając nierówności nawierzchni, VDS eliminuje wibracje oraz szarpnięcia kierownicy.
• Przy niskich prędkościach kierowanie pojazdem jest łatwiejsze o około 75 procent. Kierowanie jest sprawniejsze także dzięki temu, że kierownica powraca do środkowego położenia, gdy kierowca poluzuje nieco chwyt.
• Przy wysokich prędkościach autobus zachowuje stały kierunek, nawet na nierównej nawierzchni.
• W 2015 roku Volvo Dynamic Steering otrzymało pierwszą nagrodę w kategorii "Bezpieczeństwo" w konkursie European Coach & Bus Week (ECW).