Volvo na międzynarodowych targach turystyki GLOB w Katowicach

Podczas tegorocznej edycji targów turystycznych GLOB w Katowicach po raz pierwszy brała udział firma Volvo - jeden z największych producentów autobusów w Polsce. Na stoisku firmy prezentowany był autobus turystyczny Volvo 9700 w barwach firmy przewozowej Szwagropol ze Stadników leżących pod Krakowem. Katowickie targi GLOB są ważną imprezą dla zlokalizowanych na południu Polski przewoźników i biur podróży. Stąd decyzja Volvo Polska Autobusy, by właśnie w Katowicach zaprezentować swój produkt.
Volvo 9700
Volvo 9700 to nowoczesny autokar turystyczny przeznaczony do obsługi międzynarodowych przewozów liniowych i turystyki. Po raz pierwszy został zaprezentowany polskim klientom i prasie podczas targów Tour Salon w Poznaniu w październiku 2001 roku. Do sprzedaży model ten trafił w drugim kwartale ubiegłego roku. Jak się okazało spotkał się z dużym zainteresowaniem klientów. W ubiegłym roku do klientów trafiło 8 autobusów Volvo 9700. Cztery z nich to pojazdy trzyosiowe, o długości 13,7 m., pozostałe cztery to pojazdy o standardowej długości 12 m. Wśród nabywców znalazły się znane w Polsce firmy przewozowe, takie jak gliwicki Comfort Lines, Polski Express z Warszawy, a także PKS-y: z Siemiatycz, Ostrołęki i Bydgoszczy. W Katowicach prezentowany był autobus w wersji dwunastometrowej należący do firmy Szwagropol z podkrakowskich Stadników.

Jest to pojazd dwuosiowy, o długości 12 m, z silnikiem umieszczonym z tyłu (dostępna jest również wersja z silnikiem umieszczonym centralnie, pod podłogą, między osiami). Zabiera on na pokład 49 pasażerów, oferując również dwa miejsca dla pilotów. Wyposażony jest we wszystko, co potrzebne jest na długie trasy: toaletę, automat do napojów, zestaw audio-video, klimatyzację, kabinę sypialną kierowcy.

Jakość i trwałość
Autobus Volvo 9700 wykonany jest z materiałów najwyższej jakości. Ich zastosowanie jest rękojmią niezawodności i trwałości, a więc - w konsekwencji – niewielkich kosztów eksploatacji. Rama pojazdu jest precyzyjnie zespawaną konstrukcją kratownicową, wykonaną – podobnie jak szkielet i poszycie nadwozia oraz układ wydechowy – ze stali nierdzewnej. Zapewnia ona wysoką odporność na korozję i długi okres eksploatacji. Eliminuje także konieczność przeprowadzania kosztownej konserwacji.

Bezpieczeństwo i właściwości jezdne
Te dwie cechy są ze sobą blisko związane. Dobre właściwości jezdne to większe bezpieczeństwo aktywne. W Volvo 9700 silnik osiąga moc 420 KM i bardzo wysoki moment obrotowy wynoszący 2000 Nm. W połączeniu z lekko pracującą, 8-biegową skrzynią biegów zapewnia on autobusowi doskonałą dynamikę, dzięki której wyprzedzanie odbywa się szybko, a zatem bezpiecznie. Volvo 9700 wyposażony jest w skuteczny, elektronicznie sterowany układ hamulcowy (system EBS) z hamulcami tarczowymi na wszystkich kołach i systemami ABS i ASR. Dodatkowym wsparciem są tu: kompaktowy retarder, stanowiący integralną część skrzyni biegów oraz hamulec silnikowy. Dzięki sztywnej ramie, elektronicznie sterowanym amortyzatorom pneumatycznym i niezależnemu zawieszeniu, Volvo 9700 odznacza się stabilnością w każdych warunkach drogowych. Bezpieczeństwo to także odpowiednia sztywność konstrukcji, która zapewnia ochronę pasażerom, jeśli dojdzie do wypadku. Volvo 9700 został zaprojektowany zgodnie z normą R66, określającą wymagania względem wytrzymałości struktury autobusu.

Modułowa budowa
Platforma TX, na której bazuje Volvo 9700, jest zbudowana w oparciu o koncepcję modułową. Oznacza to, że jest to konstrukcja, która może występować w wielu wariantach. Dzięki temu te cechy przenoszą się także na bazujące na niej pojazdy. Volvo 9700 może zatem występować w kilku wersjach długości: od 12 m do 15 m, jako pojazd dwu – lub trzyosiowy. Ma też dwie wersje wysokości: H – 3,58 m i HD – 3,70 m. Silnik może być umieszczony tradycyjnie, z tyłu autobusu, lub pod podłogą w centralnej części pojazdu. To drugie rozwiązanie, mimo, że mniej popularne w naszym kraju, ma dwie niewątpliwe zalety – autobus taki ma większą objętość luków bagażowych, a także lepsze właściwości jezdne, dzięki centralnie umieszczonemu środkowi ciężkości. Tak szerokie spektrum możliwych konfiguracji umożliwia dopasowanie autobusu do każdego rodzaju potrzeb przewozowych.

Najwyższy komfort pracy dla kierowcy...
Miejsce pracy kierowcy ukształtowane jest zgodnie z wymogami ergonomii. Możliwość bezstopniowej regulacji kierownicy, funkcjonalnie rozmieszczone wskaźniki i elementy sterowania oraz duże szyby zapewniają kierowcy komfortowe warunki pracy i znakomitą widoczność. Fotel kierowcy wyposażony jest standardowo w trzypunktowy pas bezpieczeństwa.

...i podróżowania dla pasażerów
Dzięki wznoszącej się podłodze fotele pasażerów usytuowane są na różnych poziomach. Takie rozwiązanie gwarantuje doskonałą widoczność wszystkim podróżnym. Wydajnie działający system ogrzewania i wentylacji, a także klimatyzacja zapewniają utrzymanie optymalnego klimatu wewnątrz pojazdu. Regulowane, wygodne fotele obite welurową tapicerką wyposażone są standardowo w dwu – i trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. System audio-video z monitorem 14– i 17– calowym, toaleta, lodówka i automat do napojów są dodatkowymi elementami, podnoszącymi komfort podczas dalekich podróży. Obszerne bagażniki, których pojemność, zależnie od wersji, wynosi od 11,5 m³ do prawie 17 m³, zmieszczą bagaże podróżnych na najdłuższych nawet trasach.

Mocny i oszczędny silnik
Niezależnie od umiejscowienia silnik w Volvo 9700 charakteryzuje się zawsze tymi samymi parametrami. Jest to wysokoprężna, elektronicznie kontrolowana, 12-litrowa jednostka o mocy 420 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 2000 Nm, gwarantującym pojazdowi znakomite osiągi trakcyjne. Co bardzo istotne dla przewoźników, szczególnie w dalekich zagranicznych trasach, gdzie paliwo bywa znacznie droższe niż w Polsce, silnik ten charakteryzuje się niewielkim jego zużyciem. Silnik Volvo DH12D montowany w Volvo 9700 spełnia wymagania normy Euro 3.

Skrzynia biegów
W Volvo 9700 standardowo montowana jest manualna skrzynia Volvo EGS-VR z wbudowanym kompaktowym retarderem. Zapewnia ona łatwą zmianę przełożeń i bardzo prostą obsługę. Jest montowana pionowo, dzięki czemu zawór elektromagnetyczny jest dobrze chroniony, a obsługa skrzyni znacznie uproszczona. Kompaktowy retarder Volvo zintegrowany ze skrzynią biegów skutecznie wspiera układ hamulcowy autobusu. Jest on przydatny przede wszystkim w terenie górzystym, przy zjazdach. Jego wykorzystanie zapobiega nadmiernemu zużywaniu klocków i tarcz hamulcowych. Opcjonalnie Volvo 9700 może być wyposażony w automatyczną skrzynię biegów.

Niezależne przednie zawieszenie.
Rozwiązanie to opracowano z myślą o nowej generacji autobusów turystycznych Volvo. Niezależne przednie zawieszenie skutecznie kompensuje nierówności drogi, zapewnia bardzo dobre właściwości trakcyjne i wysoki komfort. Maksymalny kąt skrętu kół wynosi 55º, dzięki czemu autobusem łatwo manewrować nawet w wąskich ulicach.

Elektronicznie sterowane hamulce tarczowe
Volvo przywiązuje bardzo dużą uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Istotnym elementem z zakresu bezpieczeństwa czynnego (zapobieganie wystąpieniu wypadków) są skuteczne hamulce. W Volvo 9700 na wszystkich kołach zamontowane są opatentowane przez Volvo elektronicznie sterowane hamulce tarczowe (system EBS). Dzięki elektronicznemu sterowaniu skrócony został czas pomiędzy naciśnięciem na pedał hamulca a reakcją układu hamulcowego. System elektroniczny sterujący pracą układu hamulcowego gwarantuje również optymalny rozkład sił hamowania na poszczególne koła, tak by hamowanie było jak najkrótsze i jak najbezpieczniejsze. Dopełnieniem układu hamulcowego są standardowo montowane systemy ABS i ASR.

Nowoczesna elektronika
Volvo 9700 wyposażony jest w nowy system elektroniczny BEA (Bus Electronic Architecture). Zapewnia on ciągłą i niezakłóconą komunikację pomiędzy poszczególnymi, elektronicznie kontrolowanymi elementami autobusu, takimi jak silnik, skrzynia biegów, system EBS (elektronicznie sterowane hamulce tarczowe), ASR i ABS, niezależne zawieszenie przednie, czy np. oś wleczona.

Przed ruszeniem układ przeprowadza kontrolę poszczególnych podzespołów i parametrów, np. ciśnienia oleju. Podczas jazdy informuje on kierowcę, między innymi, o aktualnym zużyciu paliwa, czy liczbie kilometrów, jakie autobus może przejechać na znajdującym się w bakach paliwie. Pojawienie się jakiejkolwiek nieprawidłowości w pracy któregoś z elementów autobusu jest natychmiast sygnalizowane kierowcy za pomocą umieszczonego na desce rozdzielczej wyświetlacza ciekłokrystalicznego.

Dzięki wykorzystaniu systemu elektronicznego znacznemu uproszczeniu uległa praca serwisu. Wystarczy podłączyć komputer do układu elektronicznego autobusu, aby korzystając z zachowanych w nim informacji precyzyjnie zlokalizować miejsce ewentualnej usterki. Przewoźnik otrzymuje w ten sposób narzędzie pozwalające mu na sprawdzenie sposobu, w jaki autobus był prowadzony, ilości kilometrów jakie pokonał i zużycia paliwa na każdej z tras.