Grupa Volvo po raz pierwszy prezentuje technologię hybrydową dla pojazdów ciężkich

Rozwiązanie hybrydowe Grupy Volvo zapewnia maksymalne oszczędności w zużyciu paliwa w warunkach, w których pojazdy często hamują i przyspieszają, na przykład w przypadku autobusowego ruchu miejskiego, pojazdów odbierających śmieci i w przypadku prac budowlanych. Wyliczenia pokazują, że poziom redukcji zużycia paliwa może wynieść do 35%. Koszty serwisowania pojazdów również mogą znacząco spaść ze względu na zmniejszone zużycie układu hamulcowego.

„Rynek wykazuje rosnące zainteresowanie obniżeniem zużycia paliwa. Wynika to z niepewnej sytuacji dotyczącej  fizycznej i politycznej dostępności ropy oraz, być może przede wszystkim, ze zmian klimatycznych. Z tego względu wielu klientów poważnie zaczyna zastanawiać się  nad tym, jak mogą się przyczynić do zmniejszenia zależności od ropy naftowej. Mamy obecnie technologię, godną uwagi z komercyjnego punktu widzenia, która  pozwala wejść na rynek hybrydowy pojazdom ciężkim,” mówi Leif Johansson.      

Istotną częścią rozwiązania hybrydowego jest układ I-SAM. Obejmuje on silnik rozruchowy, silnik napędowy i prądnicę. I-SAM współpracuje z automatyczną przekładnią opracowaną przez Grupę Volvo, elektroniczną jednostką sterowania oraz tradycyjnym silnikiem Diesla oraz akumulatorami, które doładowują się podczas hamowania.

Dzięki połączeniu silnika elektrycznego i silnika spalinowego w układzie równoległym, mogą one ze sobą współpracować przy napędzaniu pojazdu. Dzięki temu wydajność tej hybrydy jest znacząco większa niż wydajność hybryd szeregowych, które stanowią obecnie standardowe rozwiązanie testowane w pojazdach ciężkich. I-SAM zapewnia wystarczającą energię do uruchomienia i przyspieszania do odpowiedniej prędkości nawet pojazdów ciężkich bez pomocy silnika spalinowego. Zmniejsza to również znacząco poziom hałasu emitowanego przez pojazd. To głownie doświadczenie zespołu Grupy Volvo i wiedza w zakresie rozwoju silników spalinowych, elektroniki, sterowania elektronicznego i przekładni umożliwiły stworzenie skutecznego rozwiązania hybrydowego dla pojazdów ciężkich.

„Dzięki zastosowaniu sterownanego elektronicznie silnika elektrycznego możliwe jest automatyczne wyłączenie silnika spalinowego w momencie, gdy  autobus zatrzymuje się na przystanku lub na światłach,” twierdzi Dyrektor ds. Środowiska Naturalnego w Volvo Bus, Peter Danielsson. „Dodatkowe elementy, jak pompy powietrza, siłowniki i sprężarka zasilane są w naszym autobusie hybrydowym elektrycznie a nie przez silnik spalinowy.”

Ponadto ze względu na wydajne połączenie między silnikiem elektrycznym a spalinowym, pojazd może być wyposażony w mniejszy silnik spalinowy, nadal zachowując pożądaną wydajność. Jest to dla klienta rozwiązanie zmniejszające zarówno koszty jak i  poziom emisji spalin.

Hybrydowy autobus Volvo wyposażony jest w 4-cylindrowy, 5-litrowy silnik Volvo o mocy 210 KM. Zamontowany jest on w lewym tylnym rogu, dokładnie w tym samym miejscu co w innych modelach Volvo 7700.

Nowy typ akumulatora

Grupa Volvo bierze również udział w opracowaniu nowego typu akumulatora, Effpower, opartego na sprawdzonej technologii ołowiowej wykorzystywanej w akumulatorach rozruchowych we współczesnych pojazdach. Nowa technologia owocuje podwojeniem mocy, przy jednoczesnym znaczącym obniżeniu kosztów produkcji akumulatorów w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami istniejącymi na rynku. Dzięki Effpower opłacalność hybryd elektrycznych wzrasta jeszcze bardziej.

„Hybryda to niezwykle ciekawe i długofalowe rozwiązanie zapewniające wydajny transport przyjazny dla środowiska. Wiemy, że ceny ropy, jakie musza płacić nasi klienci, będą rosły i dlatego wszelkie rozwiązania zmniejszające zużycie paliwa są niezwykle atrakcyjne. Silnik spalinowy w naszych hybrydach pracuje również na biopaliwie, co pozwala prowadzić działania przewozowe bez emisji dwutlenku węgla. Otwiera to drogę dla innych działań prowadzących do wdrożenia długofalowych i trwałych rozwiązań w transporcie,” mówi Leif Johansson

Nowy hybrydowy autobus firmy Volvo Bus zostanie teraz poddany długiej serii testów. Firma ocenia, że autobusy hybrydowe Volvo wejdą na rynek w ciągu następnych kilku lat.