Jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko – kamienie węgielne Volvo od 80 lat

Jakość była pierwszą cechą Volvo – samochody osobowe i ciężarowe, zbudowane ze szwedzkiej stali były lepsze od innych. Pojazdy produkowane przez firmę wytrzymywały surowy klimat Szwecji i złej jakości drogi. Klienci byli bardzo wymagający, a więc jakość stała się naturalnym elementem firmowej kultury. Coraz większa troska, jaką Volvo otaczało swoich pracowników i klientów, z czasem objęła także środowisko naturalne, ponieważ właśnie te trzy aspekty były bardzo ważne w kontekście społecznym. Główne wartości Volvo – jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko – niezmiennie pozostają fundamentem wszystkich działań firmy Volvo.

Jakość od zawsze była znakiem rozpoznawczym wszystkich produktów Volvo oraz działań i zachowań firmy. Dla Volvo Trucks termin „jakość” oznacza zadowolonych klientów użytkujących pojazdy, które są tanie w eksploatacji, wydajne i niezawodne. Jakość należy postrzegać także w kontekście wiodącej roli firmy o wyraźnie określonych celach długoterminowych, która nieustannie się rozwija, a jednocześnie ma w sobie tyle pokory, że zawsze jest gotowa do nauki od innych. Innymi aspektami jakości są atrakcyjny wygląd, ergonomia, wygodne i bezpieczne miejsce pracy kierowcy.

Już od pierwszych dni firmy Volvo, jakość automatycznie sprzyjała większemu bezpieczeństwu. Dzięki temu, że podzespoły, z których budowano samochody osobowe i ciężarowe Volvo były bardziej solidne od innych, pojazdy te lepiej znosiły trudy jazdy po złych drogach z tamtych czasów i były bardziej odporne na skutki wypadków.

W 1936 r. prezes firmy Volvo, Assar Gabrielsson, wydał podręcznik przeznaczony dla dealerów w Szwecji. W jednym z rozdziałów, poświęconych technice, współzałożyciel firmy Gustaf Larson tak pisał o bezpieczeństwie: „Samochody wożą ludzi i są kierowane przez ludzi. Dlatego podstawą wszystkich naszych prac konstrukcyjnych jest i zawsze musi być bezpieczeństwo.”

Badanie wypadków

Już w 1960 r. firma Volvo rozpoczęła wykonywanie testów zderzeniowych produkowanych przez siebie kabin samochodów ciężarowych wg norm, które przez długi czas były znacznie bardziej wymagające niż te, ustanowione przez władze transportowe. W roku 1969 powołano wewnętrzną komisję do spraw badania wypadków z udziałem samochodów ciężarowych i autobusów, która na przestrzeni lat zbadała miejsca ponad 1500 wypadków drogowych z udziałem pojazdów Volvo.

W rezultacie, w 1977 r. zaprezentowano Volvo F10/12 wyposażone w liczne innowacyjne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, obejmujące m.in. bezpieczną kabinę, deskę rozdzielczą pochłaniającą energię zderzenia, niepalne tkaniny i obniżony zderzak. W 1985 r. odbyła się premiera pojazdów FL, dostępnych z hamulcami Z-cam i układem antyblokującym ABS.

Kolejny duży krok naprzód miał miejsce w roku 1993, wraz z wprowadzeniem na rynek pojazdów serii FH. Były one wyposażone w trzypunktowe bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa z napinaczami. Jednak chyba najważniejszym rozwiązaniem w kontekście bezpieczeństwa był unikalny hamulec silnikowy VEB (Volvo Engine Brake), opracowany specjalnie z myślą o nowym silniku o pojemności 12 l.

Pojazdy Volvo FH i FM przez cały czas rozwijano, uzupełniając każdą kolejną ich generację o coraz większy zestaw elementów bezpieczeństwa. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, Volvo nigdy nie uznawało kompromisów i nieustannie zajmuje pozycję lidera pod względem ochrony pasażerów i innych użytkowników dróg. Dotyczy to zarówno elementów bezpieczeństwa czynnego, pozwalających unikać wypadków, jak i elementów bezpieczeństwa biernego, których zadaniem jest minimalizacja obrażeń, gdy do wypadku jednak dojdzie.

Światowy lider

Volvo jest od dawna światowym liderem w dziedzinie HMI (Human-Machine Interaction, czyli interfejsów człowiek-maszyna), czego najlepszym dowodem jest zaprezentowany jesienią 2006 r. pojazd koncepcyjny Integrated Safety Truck. Jest on wyposażony w szereg czujników – kamer, radarów i skanerów laserowych – monitorujących ludzi, zwierzęta i przedmioty znajdujące się wokół pojazdu. Łączy w sobie liczne funkcje, dzięki którym kierowca może utrzymywać właściwy tor jazdy i prędkość, prawidłowo zmieniać pasy ruchu i omijać przeszkody. Większość z tych rozwiązań zostanie prawdopodobnie za jakiś czas wprowadzonych do produkcji seryjnej.

Volvo Trucks również znajduje się w czołówce, jeżeli chodzi o dobrowolne instalowanie alkomatów w pojazdach i prowadzi intensywne badania w tym obszarze. W Brazylii trwa wieloletnia współpraca Volvo Trucks z władzami, w ramach wielokrotnie nagradzanego projektu, dotyczącego bezpieczeństwa ruchu drogowego, dzięki któremu znacznie zmniejszyła się liczba wypadków.

Volvo Trucks, wspólnie z Volvo Cars, aktywnie działa w ETSC (Europejska Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego), organizacji non-profit zrzeszającej organizacje zajmujące się bezpieczeństwem ruchu w kilku krajach. ETSC koncentruje się na działaniach i zagadnieniach, takich jak np. opiniowanie przepisów UE dotyczących ruchu drogowego i transportu, trzeźwość, korzystanie z pasów bezpieczeństwa, ujawnianie przestępstw drogowych przez policję, zmierzających do zmniejszenia liczby wypadków i łagodzenia ich skutków.

Polityka środowiskowa od 1972 r.

W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia zaczęły dominować kwestie dotyczące ekologii. Coraz częściej wspominano również o wpływie przemysłu na środowisko naturalne. Dlatego zarząd firmy Volvo szybko przyłączył się do trwającej dyskusji i podjął działania będące jej rezultatem.

Troska o środowisko dołączyła do grupy kluczowych wartości Volvo w 1972 r. W tymże roku, w Sztokholmie odbyła się konferencja środowiskowa zorganizowana pod egidą ONZ . Konferencja ta stała się doskonałą okazją do tego, by nowy Dyrektor Naczelny firmy Volvo, Pehr G Gyllenhammar, sformułował pierwszą deklarację środowiskową Volvo. Deklaracja głosiła m.in.: „Firma Volvo przyjmuje do wiadomości, że jest odpowiedzialna nie tylko za to, by jej produkty były funkcjonalnymi środkami transportu, ale także, by zachowywały swoje funkcje w szerszym kontekście – w kontekście środowiska, w którym żyjemy.”

Na przestrzeni lat silniki produkowane przez Volvo emitowały coraz mniej zanieczyszczeń. Co więcej, firma Volvo bardzo często wyprzedzała przepisy obowiązujące w tym względzie. Dzisiaj nowoczesne samochody ciężarowe emitują zaledwie mały ułamek zanieczyszczeń, które emitowały dziesięć lat temu.

W 1989 r. powołano wewnętrznego audytora środowiskowego, którego zadaniem było dokonanie przeglądu zakładów produkcyjnych Volvo na całym świecie. Celem firmy jest spełnianie, a najlepiej przewyższanie wymagań wszystkich przepisów dotyczących ochrony środowiska.

W 1991 r. firma Volvo zaprezentowała unikalną bazę danych substancji chemicznych, znaną jako Motiv. Baza zawierała ponad 4000 substancji, podzielonych wg stopnia stwarzanego zagrożenia. Wiele z nich zostało wycofanych z użytku i zastąpionych substancjami o mniejszej szkodliwości. Obecnie w wielu innych krajach trwają dyskusje nad podobną klasyfikacją.

W roku 1995 uwagę całego świata zwrócił koncepcyjny pojazd Volvo ECT (Environmental Concept Truck), zoptymalizowany pod kątem ochrony środowiska. Wyposażony był w napęd hybrydowy składający się z turbiny gazowej zintegrowanej z wysokoobrotowym generatorem oraz silnika elektrycznego, zasilanego z akumulatorów niklowo-kadmowych (NiCd). We wrażliwych środowiskach pojazd ten poruszał się nie emitując żadnych spalin. Innymi przykładami zastosowania najnowocześniejszych technologii ekologicznych był wyjątkowo aerodynamiczny kształt oraz użycie materiałów nadających się do powtórnego wykorzystania.

Inspirujące wyzwania

Dziesięć lat później, wiosną 2006 r., firma Volvo zaprezentowała nową generację pojazdów hybrydowych, tym razem wyposażonych w silnik elektryczny połączony z silnikiem wysokoprężnym. Po raz kolejny od Volvo wyszła pozytywna wiadomość. Aby podtrzymać zrównoważony rozwój, Grupa Volvo inwestuje znaczne środki w rozwój alternatywnych paliw i układów napędowych. Każda nowa generacja silników zawiera coraz bardziej wyrafinowane rozwiązania techniczne, które zapewniają mniejsze zużycie paliwa i emisję zanieczyszczeń.

Jednym z ważnych założeń polityki środowiskowej firmy jest zredukowanie do zera emisji dwutlenku węgla przez zakłady produkcyjne Volvo Trucks. Osiągnięto to najpierw w zakładzie w Ghent, w Belgii, a następnie w szwedzkim zakładzie Tuve w Goeteborgu. Ten ambitny cel całkowitego wyeliminowania emisji dwutlenku węgla największe zakłady mają spełnić przed rokiem 2008.

Innym obszarem działań firmy jest ograniczenie skutków nieustannie rosnącej liczby pojazdów na drogach, zwłaszcza w Europie. Proponowane przez Volvo Trucks rozwiązanie obejmuje szersze wprowadzenie tzw. europejskiego systemu modułowego EMS (European Modular System). Po pełnym wdrożeniu tego systemu dwa samochody ciężarowe będą w stanie przetransportować ten sam ładunek, do przewiezienia którego dziś potrzebne są trzy ciągniki siodłowe z naczepami.

Coraz ostrzejsze wymagania dotyczące emisji spalin, szybkie kurczenie się zasobów ropy naftowej, szybkie zmiany klimatyczne i wyjątkowo ostra konkurencja stanowią globalne, a jednocześnie inspirujące wyzwania wobec wszystkich pracowników naszej obchodzącej jubileusz 80-lecia firmy, ponieważ szykujemy się na następne 80 lat rozwoju.