Światowa premiera piętrowego autobusu hybrydowego Volvo

Kolejny krok Volvo Buses na drodze rozwoju autobusu hybrydowego. Światowa premiera piętrowego autobusu hybrydowego Volvo podczas targów Euro Bus Expo w Birmingham, UK.
dobuledecker_hybrid.jpg

Sześć, z pierwszej serii, piętrowych autobusów hybrydowych Volvo zajęło centralne miejsce na naszym stoisku na tegorocznych targach Euro Bus Expo w Birmingham. Zaawansowana technologia tzw. równoległej hybrydy stworzona przez Volvo i zastosowana w tych pojazdach gwarantuje oszczędności paliwa, poprawę jakości powietrza oraz znaczną redukcję kosztów operacyjnych w czasie ich eksploatacji.

Sześć autobusów Volvo B5L Hybrid będzie testowane w okresie od grudnia 2008 do stycznia 2009 przez firmę Arriva London. Będą one obsługiwały linię 141 między Mostem Londyńskim a Palmers Green.

Autobusy te są pierwszymi egzemplarzami, których seryjna produkcja rozpocznie się w IV kwartale 2009 roku, a dostawy natomiast z początkiem 2010. W 2009 roku pojawią się na drogach pojazdy z wcześniejszej produkcji.

Piętrowy autobus hybrydowy budowany jest na podwoziu Volvo B5L, produkowanym w fabryce Volvo w Borås, Szwecja. Nadwozie pierwszych sześciu piętrowców zostało nazwane Gemini i pochodzi  z firmyWrightbus z Północnej Irlandii. Autobus ma długość 10,4 m, 66 miejsc siedzących oraz dodatkową przestrzeń dla 20 pasażerów.

Przy budowie nadwozia wykorzystano takie same zasady jak w przypadku Volvo 7700 Hybrid, pokazanego na targach IAA w Hanowerze. Napęd umieszczony jest z tyłu pojazdu. Baterie zostały zainstalowane pod dwoma siedzeniami w dolnym przedziale, zaraz za przednią osią, taka by zminimalizować utrudnienia przy drzwiach wejściowych i zoptymalizować rozłożenie wagi.

Koncepcja hybrydy Volvo została nazwana I-SAM. Składa się na nią rozrusznik, silnik elektryczny oraz generator z elektryczną jednostką kontrolną. I-SAM umieszczony jest pomiędzy silnikiem spalinowym a skrzynią biegów Volvo I-shift. Litowe baterie ładowane są w czasie hamowania poprzez generator, a następnie dostarczają energię do silnika elektrycznego.

Równoległa hybryda oznacza, iż autobus może być zasilany silnikiem elektrycznym i spalinowym niezależnie lub równocześnie. Dzięki temu rozwiązaniu autobus mógł zostać wyposażony w mniejszy, 5-litrowy silnik w porównaniu z tradycyjnym 9-litrowym stosowanym w autobusach z tradycyjnym napędem..

Zużycie paliwa oraz emisja gazów cieplarnianych zmniejszyła się o 30%.Natomiast emisja cząstek stałych została zredukowana o 40 – 50%.

Technologia hybrydowa istnieje już od wielu lat, ale niestety do tej pory zainteresowanie nią w Europie było bardzo ograniczone. Autobusy były za drogie przy niedostatecznej oszczędności paliwa. Dzięki autobusowi hybrydowemu Volvo podejście to się zmieni.

Nasze rozwiązanie jest realne z ekonomicznego punktu widzenia. Dzięki zastosowaniu komponentów Volvo oraz oszczędności paliwa o 30%, zwrot dodatkowych kosztów jest juz możliwy po 5 – 7 latach.