Niskowejściowe Volvo 8900 - nowa wersja bez podestów

Volvo Buses wprowadza obecnie na rynek nową wersję niskowejściowego autobusu Volvo 8900. Jest to wersja bez podestów i z obniżoną linią okien w przedniej części autobusu.
Volvo8900_1_142.jpg

W ubiegłym roku Volvo wprowadziło na rynek nowy regionalny autobus Volvo 8900. Jest on dostępny w wielu wersjach, z normalnymi podłogami lub jako autobus niskowejściowy, jako 4x2 lub 6x2, o długości od 12,2 do 14,7 metrów, z siedmio- lub dziewięciolitrowym silnikiem i zastrzeżoną przez Volvo skrzynią biegów I-shift lub skrzynią biegów ZF lub Voith.

Volvo 8900 jest lżejszy niż jego poprzednicy, bardziej wydajny, jeżeli chodzi o zużycie paliwa i posiada rozwiązania ułatwiające jego konserwację.

„Volvo 8900 zapewni naszym klientom niższe koszty eksploatacji” – zapewnia Johnny Lidman, Product Manager autobusów miejskich w Europie. – „Niskowejściowa wersja Volvo 8900 to najlepiej dotychczas sprzedający się model.”

„Pomysł zastosowania niskiego wejścia zrodził się w odpowiedzi na liczne uwagi operatorów i pasażerów autobusów miejskich i regionalnych” – mówi Johnny Lidman.

Łatwość wsiadania i wysiadania
Dzięki niskiej podłodze, ułatwione jest szybkie wsiadanie i wysiadanie z autobusu przez drzwi przednie i środkowe. Łatwiej jest poruszać się w autobusie osobom na wózkach inwalidzkich i posiadaczom wózków dziecięcych.

Pasażerowie, którzy wolą siedzieć wyżej, będą mogli usiąść w tylnej części autobusu. Takie rozwiązanie oznacza ponadto, że optymalnym miejscem dla silnika będzie tylna część autobusu, co sprawi, że jego obsługa stanie się łatwiejsza.

Po wprowadzeniu na rynek Volvo 8900, prawie wszystkie miejsca siedzące w części z niskim wejściem umieszczone były na podeście, zgodnie z oczekiwaniami większości klientów Volvo.

„Uważa się, że komfort pasażerów wzrośnie, jeśli siedzenia będą lekko podniesione ponad podłogą” – mówi Johnny Lidman. „Ponadto, podesty ułatwiają nam jako producentowi ulokowanie takich komponentów jak zbiorniki paliwa w optymalnym miejscu.”

Mając jednak na uwadze zadowolenie tych klientów, którzy preferują autobusy z niskimi wejściami bez podestów, Volvo wprowadza obecnie na rynek taką wersję. W przypadku montowania siedzeń bezpośrednio na podłodze, niezbędne jest obniżenie linii okien, w celu zapewnienia pasażerom równie dobrej widoczności jak w przypadku wyższych siedzeń.

„Ten model autobusu jest często używany tylko w ruchu miejskim” – mówi Johnny Lidman – „dlatego też wyposażamy tę wersję w paliwooszczędny, siedmiolitrowy silnik, który jest doskonale dostosowany do takiego sposobu użytkowania.”

Volvo 8900 ma zupełnie nowe nadwozie wyprodukowane z mieszanki różnych materiałów. Dzięki temu firma wybiera materiały najlepiej przystosowane do konkretnych funkcji.

Konstrukcja nadwozia składa się ze skręconych ze sobą profili aluminiowych. Z aluminium jest wykonany również dach autobusu. Główną zaletą aluminium jest to, że to lekki i odporny na korozję materiał. Moduł przedni i tylni wyprodukowane są ze stali, której łatwość formowania pozwala uzyskać atrakcyjny wygląd.

Panele łatwe w wymianie
Panele boczne wykonane są z włókna szklanego i różnych tworzyw sztucznych. Są to lekkie materiały, dzięki którym można uzyskać gładkie i atrakcyjne boki autobusu, a w przypadku uszkodzenia paneli łatwo je wymienić.

Dzięki nowej konstrukcji, Volvo Buses udało się zmniejszyć wagę Volvo 8900 w porównaniu z poprzednikami. Redukcja masy jest inna w różnych wersjach, przeciętnie wynosi jednak około 200-300 kg. Mniejsza waga oznacza, że autobus pomieści większą liczbę pasażerów i że zmniejszy się zużycie paliwa.

Nowy projekt będzie się odznaczał sztywną konstrukcją, co ułatwi kierowcy prowadzenie autobusu i zwiększy komfort pasażerów. Dzięki takiemu rozwiązaniu wzrośnie także precyzja i jakość wykonania.

„Zastąpienie nadwozia dwuczęściowego jednoczęściowym ułatwi również obsługę klientów nabywających usługi posprzedażowe” – zapewnia Johnny Lidman. – „Mechanicy będą musieli zapoznać się tylko z jedną wersją i będą potrzebowali mniejszą liczbę części zamiennych w magazynie. Zaleta ta stanie się jeszcze bardziej istotna obecnie, gdy uruchamiamy produkcję Volvo 7900 z takim samym nadwoziem”.

Otoczenie kierowcy ma znaczenie
Volvo Buses zaprojektowało w Volvo 8900 także nowe miejsce kierowcy. Sposób, w jaki kierowcy wypełniają swoje obowiązki ma wpływ na komfort pasażerów, pobór paliwa oraz poziom zużycia autobusu, a tym samym na koszty całego cyklu życia autobusu.

Firma odbyła rozmowy z kierowcami i udostępniła im do przetestowania różne wersje. Wykonano także symulacje komputerowe i obliczenia, a wszystko to w celu znalezienia najbardziej ergonomicznych rozwiązań.

Miejsce kierowcy w Volvo 8900 ma wiele opcji regulacji fotela i kierownicy, tak aby można je było dopasować do wzrostu wszystkich użytkowników, zarówno wysokich jak i niskich. Regulacja została umieszczona w miejscu wskazanym przez kierowców.

Niezwykle ważna dla kierowcy autobusu jest niezakłócona widoczność. Widoczność w Volvo 8900 jest doskonała dzięki dużej powierzchni okien, trzyczęściowym lusterkom wstecznym oraz opcjonalnej tylnej kamerze. Miejsce kierowcy posiada swoją własną strefę klimatyzacyjną oraz sporo miejsca na osobiste rzeczy kierowcy.

Niskie zużycie paliwa jest kluczowe dla niskich kosztów cyklu życia i przyczynia się w znacznym stopniu do zmniejszenia szkodliwego wpływu na środowisko. Silniki Volvo najnowszej generacji są bardzo paliwooszczędne. W Volvo 8900 firmie udało dodatkowo zredukować zużycie paliwa dzięki zmniejszeniu wagi autobusu i nowemu programowi zmiany biegów.

Większa oszczędność paliwa
Volvo 8900, 6x2, z dziewięciolitrowym silnikiem jest wyposażony w skrzynię biegów Volvo I-shift o udokumentowanej skuteczności w zmniejszeniu zużycia paliwa. Dodatkowo stała się ona jeszcze bardziej wydajna wraz z wprowadzeniem normy emisji spalin Euro 5.

W przypadku innych modeli, klienci będą mogli wybrać skrzynię biegów ZF lub Voith z nowymi programami Topodyn i Sensotop, które dostosowują zmianę biegów do topografii terenu i pozwalają na dalsze zmniejszenie zużycia paliwa.

Zarówno siedmio- jak i dziewięciolitrowy silnik spełniają wymagania w zakresie emisji spalin normy Euro 5. Siedmiolitrowy silnik jest ponadto odpowiedni dla pojazdów przyjaznych dla środowiska (EEV). Może być on również wyposażony w filtry cząstek w celu jeszcze większego zmniejszenia emisji cząstek stałych. Oba silniki są przystosowane do pracy w 100% na paliwie biodiesel.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Bezpieczeństwo jest jedną z kluczowych wartości Volvo, co znajduje odbicie we wszystkich działaniach firmy. Volvo 8900 tworzy głównie stabilna konstrukcja zgodna z wymogami UE dotyczącymi testów dachowania R66. Autobus posiada elektronicznie sterowane hamulce, a wersja bogie może być wyposażona w elektroniczny program stabilizacji jazdy (ESP).

Wszystkie fotele mogą mieć dwa lub trzy-punktowe pasy bezpieczeństwa. Komora silnika i elektryczna nagrzewnica posiadają czujniki przeciwpożarowe i dodatkowo w komorze silnika można zamontować system zraszaczy.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów, Volvo opracowało zintegrowany nadzór kamer, który można zainstalować we wszystkich modelach Volvo 8900. Volvo Buses opracowało również odpowiednią dla ruchu autobusowego blokadę zapłonu w przypadku wykrycia oparów alkoholu. Silnik można uruchomić bez alkomatu, ale hamulce pozostaną zablokowane, jeśli alkomat wykaże, że kierowca jest nietrzeźwy.