Volvo opracowuje autobusy sterowane technologią GPS

Autobusy automatycznie przełączające się na zasilanie elektryczne i poruszające się przy niskich prędkościach w terenach wrażliwych. Może się to stać rzeczywistością dzięki nowej technologii, która jest obecnie testowana w elektrycznych autobusach hybrydowych Volvo. Ta technologia przyczynia się do uzyskania czystszego, bezpieczniejszego i cichszego środowiska miejskiego.
Volvo_ZoneManagement_142x88.jpg

Elektryczne autobusy  hybrydowe Volvo są od roku eksploatowane na trasie 60 w Goteborgu.

Wiosną w autobusach tych testowano nową technologię "Zone Management" ("Zarządzanie Strefą"), która reguluje pracę autobusu zależnie od tego, w jakiej strefie znajduje się pojazd. Technologia GPS stosowana jest do określania, gdzie dokładnie na trasie autobus powinien być napędzany elektrycznością, a gdzie silnikiem diesla, a także jak szybko może poruszać się w poszczególnych strefach.

 - Autobus jest wstępnie zaprogramowany do tego, by dostosowywać zarówno źródło zasilania jak i prędkość do strefy, przez którą w danej chwili przejeżdża. Wjeżdżając do strefy bezemisyjnej, automatycznie, bez udziału kierowcy, przełącza się na samodzielne zasilanie elektryczne - tłumaczy Magnus Broback, Dyrektor City Mobility w Volvo Buses. City Mobility to program firmy Volvo mający na celu pomaganie miastom w przechodzeniu na bardziej zrównoważony transport publiczny.

 - Ta technologia umożliwia autobusom przybliżanie się do miejsc, w których jest dużo ludzi, takich jak domy, centra handlowe, szpitale czy szkoły. Jest to wspaniały przykład tego, jak Volvo opracowuje technologie sprawiające, że transport publiczny staje się bardziej dostępny, bezpieczniejszy i czystszy.

Testy w Goteborgu możliwe były dzięki bliskiej współpracy pomiędzy Uniwersytetem Technologicznym Chalmers, Volvo Buses, Zarządem Ruchu i Transportu Publicznego Goteborga, regionalnym operatorem transportu publicznego Västtrafik i innymi podmiotami w regionie Västra Götaland.

 - Środowisko i bezpieczeństwo to dwie kwestie będące niezmiennie w centrum uwagi Göteborgs Spårvägar, spółki transportu publicznego w Goteborgu. Mogąc określić, kiedy autobus przełącza się z napędu elektrycznego na spalinowy i odwrotnie, możemy wskazać, w których miejscach w mieście należy zminimalizować emisję spalin i hałasu, tworząc odpowiednią strefę "napędu elektrycznego". System ten będzie tworzył także ważną część naszych starań w celu podniesienia bezpieczeństwa naszych pasażerów i wszystkich osób poruszających się po mieście i w okolicy przystanków autobusowych -  komentuje Dan Paulström, developer procesu w Göteborgs Spårvägar.

Technologia będzie testowana w hybrydach Volvo w roku 2014 i 2015, a zakończenie jej opracowywania planowane jest na rok 2016.


Zarządzanie Strefą Volvo

• Oprogramowanie dzielące trasę autobusu na różne strefy: zasilanie elektryczne, obszar niskich prędkości itd.
• Parametry stref są pobierane do autobusu, który automatycznie przełącza się w odpowiedni tryb pracy bez pośrednictwa kierowcy.