Trzy elektryczne autobusy hybrydowe Volvo dla Hamburger Hochbahn AG

Podpisano umowę na dostawę trzech elektrycznych hybryd Volvo do Hamburger Hochbahn AG. Technologia plug-in pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO2 aż o 75% oraz na zmniejszenie ogólnego zużycia energii o 60%. Hybrydy elektryczne zaczną jeździć po Hamburgu pod koniec roku.

Hamburger Hochbahn AG jest od lat znaczącym i ważnym partnerem świata nauki i produkcji na polu "innowacyjnych technologii napędowych". Firma właśnie zawarła partnerstwo rozwojowe z Volvo Bus Corporation na elektryczne autobusy hybrydowe, i będzie używać trzech pojazdów na regularnych liniach w hanzeatyckim mieście od końca tego roku.

 - Nasz cel jest jasny: od roku 2020 będziemy zamawiać wyłącznie autobusy z napędem nie wytwarzającym zanieczyszczeń. Jest to ambitny cel i w związku z tym postanowiliśmy jeszcze bardziej zwiększyć nasz wkład w rozwój innowacyjnych układów napędowych. Dzięki zawarciu tego partnerstwa nie będziemy już więcej obserwatorami, a staniemy się siłą napędową na polu technologii akumulatorów autobusowych - tak podpisanie umowy w Hamburgu komentował przewodniczący HOCHBAHN, Günter Elste.

 - Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni, że możemy pogłębić nasze relacje partnerskie z Hamburger Hochbahn AG. Ta umowa to ważny krok naprzód na drodze do naszego wspólnego celu - opracowania cichego, bezemisyjnego i oszczędnego transportu publicznego. Zdecydowanie postrzegamy elektromobilność jako przyszłość lokalnego transportu publicznego - dodał prezes Volvo Bus Corporation, Håkan Agnevall.

Nowe autobusy to pojazdy hybrydowe z napędem dieslowo-elektrycznym, mogące pokonać do 10 km na zasilaniu wyłącznie prądem. Technologia plug-in umożliwia zmniejszenie zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla o 75% w porównaniu z obecnie stosowanymi autobusami z silnikiem diesla. Stacje ładujące na końcach tras zapewniają odpowiednie ładowanie akumulatorów. Niezbędna infrastruktura stacji końcowych zostanie opracowana i zrealizowana przez firmę Siemens, partnera technicznego projektu.

 - Ta technologia ładowania jest idealna, ponieważ ruchome ramię kontaktowe zamontowane na maszcie jest opuszczane na szyny kontaktowe na dachu autobusu. Dzięki mocy ładowania do 300 kW, technologia ta jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię nawet w razie bardzo wymagających warunków eksploatacyjnych autobusów elektrycznych i elektryczno-hybrydowych - mówi Andreas Laske, Dyrektor Działu Autobusów Elektrycznych w firmie Siemens.

Trzy nowe hybrydy elektryczne będą jeździły na nowej innowacyjnej trasie HOCHBAHN.

Firma Volvo Buses już wcześniej podpisała umowy dotyczące wdrożenia elektrycznych autobusów hybrydowych lub całkowicie elektrycznych autobusów z takimi miastami jak Goteborg, Luksemburg, Montreal i Sztokholm.

Elektryczna hybryda Volvo:
• Autobus wyposażony jest w silnik elektryczny zasilany akumulatorami litowo-jonowymi.
  Posiada także 5-litrowy silnik diesla zgodny z normą Euro 6.
• ‎Ładowanie odbywa się z sieci elektrycznych poprzez kolektor zainstalowany na dachu autobusu.
‎Ładowanie na stacji końcowej trwa 6-10 minut.
• Na jednym ładowaniu przy zasilaniu wyłącznie elektrycznym autobus może pokonać do 10 km - cicho i bez emisji.