Inauguracja systemu autobusów elektrycznych OppCharge w Luksemburgu

oppcharge

Pod koniec grudnia w Bertrange, miasteczku położonym w południowo-zachodnim Luksemburgu, odbyła się inauguracja systemu autobusów elektrycznych OppCharge, w skład którego wchodzi 12 autobusów elektryczno-hybrydowych marki Volvo oraz infrastruktura ładowania firmy ABB.

Elektryczno-hybrydowe autobusy marki Volvo oraz infrastruktura do szybkiego ładowania dostarczona przez firmę ABB, zostały przekazane lokalnym przedstawicielom Ministerstwa Zrównoważonego Rozwoju i Infrastruktury (MDDI) w Luksemburgu. Stacja ładowania oraz przystanek autobusowy zostały wykonane przez firmę ABB przy współpracy z zarządem dróg publicznych (Administration des Ponts et Chausseés). Elektryczno-hybrydowe autobusy będą ładowane i używane przez przewoźnika Sales-Lentz.

Elektryczno-hybrydowe autobusy Volvo oraz ładowarki ABB opierają się na technologii otwartego interfejsu OppCharge. W praktyce oznacza to, że autobusy innych producentów również mogą być ładowane na tych samych stacjach. Stacja ładująca została umieszczona przy dworcu kolejowym Bertrange. Elektryczno-hybrydowe autobusy Volvo będą tam ładowane mocą 150kW w czasie od trzech do sześciu minut. Ładowanie będzie odbywać się w czasie przerwy, po zakończeniu trasy. Szybka ładowarka ABB to projekt modułowy, który może ładować również na poziomie 300kW oraz 450kW.

- Jesteśmy bardzo dumni, że mogliśmy uczestniczyć w inauguracji pierwszego systemu autobusów elektrycznych OppCharge w Luksemburgu. To dowód na to, że Luksemburg nieustannie dąży do tego, aby zapewnić mieszkańcom zrównoważone środowisko, obejmujące bezemisyjny system miejskiego transportu autobusowego – powiedział Håkan Agnevall, prezes firmy Volvo Buses.

Luksemburg jako jeden z pierwszych europejskich krajów wdrożył system autobusów hybrydowych. Pierwsze hybrydy Volvo zostały dostarczone do Luksemburga w 2009 roku. Obecnie jeździ tam 41autobusów Volvo 7900 Hybrid. Sales-Lentz, wiodący przewoźnik w Luksemburgu, będzie pierwszym klientem firmy Volvo, który już w maju 2017 roku rozpocznie korzystanie z w pełni elektrycznych autobusów Volvo.

Volvo 7900 Electric Hybrid
• Zasilana energią elektryczną przez nawet 70% czasu pracy.
• Cicha i bezemisyjna jazda z wykorzystaniem energii elektrycznej.
• O 60 procent niższe zużycie energii 1 w porównaniu z autobusem z silnikiem diesla.
• Emisja dwutlenku węgla niższa o 75–90 % 1 w porównaniu z konwencjonalnymi autobusami z silnikiem diesla, w zależności od wykorzystywanego paliwa.
• Wyposażona w silnik elektryczny, akumulatory oraz mały silnik diesla.
• Ładowanie zgodne ze specyfikacją systemu OppCharge
• Ładowanie akumulatorów na końcowych przystankach w kilka minut.

1) Przybliżona wartość przy trasie autobusu o długości 10 kilometrów, w porównaniu z autobusem z silnikiem diesla Euro 6.

Stacje ładowania autobusów od ABB
• Proste do wdrożenia na istniejących liniach autobusowych (odwrócony pantograf umożliwia wykorzystanie taniego i lekkiego interfejsu na dachu autobusu)
• Modułowy projekt oferujący moc ładowania na poziomie 150 kW, 300 kW lub 450 kW
• Sprawdzony zestaw połączeń ABB zapewnia maksymalną dostępność, długi czas bezawaryjnej pracy oraz krótki czas reakcji serwisowej.
• Stworzony w zgodzie z IEC 61851-23 (międzynarodową normą dla systemów szybkiego ładowania elektrycznych pojazdów, która zapewnia wdrożenie odpowiednich systemów bezpieczeństwa), projekt elektryczny działa zgodnie z przepisami, a architektura systemu i zasady działania będą w przyszłości wsparte przez szerszą wspólnotę branży motoryzacyjnej.


Więcej informacji dotyczących OppCharge można znaleźć pod adresem www.oppcharge.org