Volvo sprzedaje system autobusów elektrycznych do Luksemburga

Volvo otrzymało zamówienie na 5 elektrycznych autobusów hybrydowych od przewoźnika AVL (Autobus de la ville de Luxembourg). Stacje ładowania dostarczy firma ABB. Zamówienie jest wynikiem inwestycji miasta Luksemburg w zrównoważony transport.
Volvo do Luksemburga

Luksemburg był jednym z pierwszych europejskich miast, które wdrożyło autobusy z technologią hybrydową. W 2011 roku dostarczone zostały pierwsze hybrydy Volvo; obecnie w mieście jeździ 14 hybryd Volvo 7900.

Miasto Luksemburg i AVL podejmują kolejny krok w celu elektryfikacji systemu transportu publicznego, kupując pięć elektrycznych hybryd Volvo 7900 Electric Hybrid oraz stacji ładowania ABB, które mają zostać dostarczone do końca 2016 roku. Jedna ze stacji ładowania zostanie umieszczona na dworcu głównym w Luksemburgu.

AVL kupuje kompletny system autobusów. Volvo będzie odpowiedzialne za serwisowanie pojazdów, w tym konserwację akumulatorów w stałej miesięcznej cenie.

- Decyzja o wprowadzeniu do Luksemburga pierwszych hybryd w technologii plug-in pod koniec 2016 roku idealnie wpasowuje się w nasze stałe działania mające na celu stworzenie zrównoważonego miasta. Społeczeństwo od razu odczuje korzyści wynikające z tego projektu, przejawiające się w postaci czystszego środowiska, zredukowanego poziomu hałasu oraz zwiększonego komfortu podczas podróży autobusem. Ten ambitny, pionierski projekt jest początkowym etapem naszego dążenia do uzyskania w bliskiej przyszłości zerowej emisji spalin przez transport miejski w Luksemburgu  - mówi Sam Tanson, Zastępca Burmistrza Miasta Luksemburg, odpowiedzialny za finanse i transport.

- Jest nam niezmiernie miło być świadkami tego, jak Luksemburg wkracza w kolejny etap elektryfikacji dzięki naszym elektrycznym hybrydom. Systemy autobusów elektrycznych to opłacalne finansowo rozwiązanie dla miast, które chcą ograniczyć problem złej jakości powietrza oraz nadmiernego hałasu. Bezemisyjne, ciche autobusy oferują również nowe możliwości dla miejskich planistów - mówi Håkan Agnevall, Prezes Volvo Buses.

Luksemburg dzięki swoim inwestycjom chce zostać liderem zrównoważonego transportu. Ten obszar działań jest najbardziej obiecującym w strategii miasta zakładającej dywersyfikację gospodarki i jej zmianę na bardziej przyjazną środowisku. Każdego dnia około 160.000 osób podróżuje z i do Miasta Luksemburg. Rząd chce zredukować wpływ transportu miejskiego na środowisko i zmniejszyć natężenie ruchu drogowego. Celem jest zredukowanie emisji dwutlenku węgla o co najmniej 20 % do 2020 roku. 

Elektryczna hybryda Volvo 7900
• Nawet 70 % czasu pracy na silniku elektrycznym.
• Cicha i bezemisyjna praca na silniku elektrycznym.
• Zużycie energii niższe o 60 %* w porównaniu z autobusem z silnikiem diesla.
• Emisja dwutlenku węgla niższa o 75–90 % 1 w porównaniu z konwencjonalnymi autobusami z silnikiem diesla, w zależności od wykorzystywanego paliwa.
• Wyposażone w silnik elektryczny, akumulatory oraz mały silnik diesla.
• Ładowanie akumulatorów odbywa się na końcowych przystankach w kilka minut.


*Przybliżona wartość przy trasie autobusu o długości 10 kilometrów, w porównaniu z autobusem z silnikiem diesla Euro 6.

Ładowarki ABB
• Łatwe do wdrożenia w istniejącą infrastrukturę autobusową (odwrócony pantograf umożliwia wykorzystanie lekkich i tanich interfejsów na dachu autobusów).
• Modułowy projekt oferujący moc ładowania 150 kW, 300 kW lub 450 kW
• Sprawdzony zestaw połączeń ABB zapewnia maksymalną dostępność, długi czas bezawaryjnej pracy oraz krótki czas reakcji serwisowej.
• Stworzony w zgodzie z IEC 61851-23, międzynarodową normą dla systemów szybkiego ładowania elektrycznych pojazdów, która zapewnia wdrożenie odpowiednich systemów bezpieczeństwa, projekt elektryczny działa zgodnie z przepisami, a architektura systemu i zasady działania będą w przyszłości wsparte przez szerszą wspólnotę branży motoryzacyjnej.