Układ kierowniczy Volvo Dynamic Steering zmniejsza ryzyko urazów w pracy kierowców autobusów

Kierowcy spędzają za kółkiem wiele godzin, przez co często cierpią na bóle ramion, karku i barków. Aby zmniejszyć ryzyko urazów związanych z pracą, w zeszłym roku Volvo Buses wprowadziło układ kierowniczy Volvo Dynamic Steering (VDS), który znacznie ułatwia prowadzenie autobusu. Niedawno opublikowane wyniki badań wykazują, że system pozytywnie wpływa na jakość pracy.
1860x1050-Herr-Mustermann-2016

Nowe badania potwierdzają:

Badanie przeprowadzone przez VTI, Szwedzki Zarząd Dróg i Transportu, analizowało napięcie mięśniowe podczas prowadzenia pojazdu z i bez układu VDS i wykazało korzyści płynące dla kierowców. Podczas testów badano aktywność różnych grup mięśni podczas skręcania w prawo i lewo, wjeżdżania na rondo i jazdy prosto.

Znaczne zmniejszenie napięcia mięśniowego
Wyniki pokazują, że VDS zmniejsza napięcie mięśniowe średnio o 20-30 procent, a przy niektórych manewrach nawet o 70%.

- Nie ma wątpliwości, że ten typ układu kierowniczego bez wątpienia poprawia jakość pracy kierowcy. Wielu kierowców odczuwa ból stawów oraz mięśni, dlatego też taki system przynosi im wiele korzyści - mówi dr Anna Anund, profesor nadzwyczajny i kierownik badań w VTI.

Badanie wykazało również, że kobiety, które zazwyczaj bardziej napinają mięśnie podczas prowadzenia autobusów, odczuwają takie same korzyści z VDS jak mężczyźni.

Doceniony przez kierowców
Po przeprowadzonych testach wszyscy kierowcy (w badaniu brało udział 20 osób) wskazali, że układ VDS przyniósłby wiele korzyści w ich codziennej pracy, zmniejszając ból mięśni, szczególnie w okolicach ramion.

- Im dłużej trwały testy, tym bardziej kierowcy byli pozytywnie nastawieni do systemu. Właśnie takiego wsparcia potrzebują w pracy - mówi dr Anund.

Zapotrzebowanie klientów na VDS pokazują również wyniki sprzedażowe. Po roku od wprowadzenia, ponad połowa długodystansowych autobusów Volvo sprzedanych w Europie jest wyposażona w układ VDS. Od jesieni 2017 roku system będzie dostępny również w miejskich i podmiejskich autobusach Volvo.

- Badania VTI potwierdzają pozytywny wpływ Volvo Dynamic Steering na pracę kierowców jeżdżących w długie trasy oraz tych pracujących w mieście. Dzięki wprowadzeniu układu VDS również do autobusów miejskich, wielu kierowców będzie mogło wjeżdżać w ciasne zakręty, pokonywać ronda i wykonywać inne trudne manewry w bezpieczniejszy i bardziej zrelaksowany sposób - mówi Maria Gink Lövgren, ekspert ds. ergonomii Volvo Buses.


Ogólne informacje na temat Volvo Dynamic Steering
• Automatycznie wybierając nierówności nawierzchni, VDS eliminuje wibracje oraz szarpnięcia kierownicy.
• Przy niskich prędkościach kierowanie pojazdem jest łatwiejsze o około 75 procent. Kierowanie jest sprawniejsze także dzięki temu, że kierownica powraca do środkowego położenia, gdy kierowca poluzuje nieco chwyt.
• Przy wysokich prędkościach autobus zachowuje stały kierunek, nawet na nierównej nawierzchni.
• W 2015 roku Volvo Dynamic Steering otrzymało pierwszą nagrodę w kategorii "Bezpieczeństwo" w konkursie European Coach & Bus Week (ECW).