Volvo Buses otrzymuje zamówienie z Belgii na 90 elektrycznych autobusów

Volvo Buses pozyskało największe jak dotąd zamówienie na kompletne rozwiązanie dla sieci elektrycznych autobusów. Belgijskie miasta Charleroi i Namur zamówiły łącznie 90 hybrydowych autobusów elektrycznych Volvo 7900 Electric Hybrid oraz 12 stacji ładowania. Kupującym jest firma transportu publicznego TEC Group. Stacje ładowania zostaną dostarczone przez ABB.
volvo-electric-hybrid-tec

Zamówienie TEC Group obejmuje 55 autobusów dla Charleroi oraz 35 autobusów dla Namur. ABB dostarczy 4 stacje ładowania dla Charleroi i 8 stacji ładowania dla Namur. Zostaną dostarczone i zainstalowane tej jesieni. Łącznie z tym zamówieniem, liczba elektrycznych hybryd Volvo zamówionych przez TEC Group wyniesie 101 pojazdów, a liczba stacji ładowania ABB - 15.

„To niezwykle satysfakcjonujące! To zamówienie to kolejne osiągnięcie w naszych dążeniach w zakresie elektromobliności potwierdzające konkurencyjność naszej oferty. Widzimy, że coraz więcej miast wybiera miejską sieć autobusów elektrycznych, aby przeciwdziałać niskiej jakości powietrza i hałasowi, a wspólny interfejs szybkiego ładowania autobusów i ciężarówek OppCharge zyskuje coraz szersze poparcie. Używanie wspólnego interfejsu przez wielu dostawców ułatwi przejście miast na elektromobilność na świecie.”, mówi Prezes Volvo Buses Håkan Agnevall.

Klient i operator, TEC Group, zamówił wcześniej 11 autobusów Volvo 7900 Electric Hybrid, które ruszyły na trasy w styczniu tego roku. Wraz z rozpoczęciem kursowania 35 nowych autobusów, 90% transportu publicznego w mieście Namur będzie elektryczna.

„Jako firma działająca w obszarze transportu publicznego, TEC Group jest dumnym liderem wzrostu wydajności elektrycznej swojej floty. Ta strategiczna inwestycja przyczyni się do poprawy jakości życia w centrach miast oraz osiągnięcia przez region Waloon wyznaczonych celów środowiskowych. Technologia hybrydowa to najlepszy kompromis pomiędzy ograniczeniami w funkcjonowaniu a efektywnością energetyczną dla miejskich autobusów.”, mówi Vincent Peremans, Dyrektor Generalny TEC Group.

Elektryczne hybrydy Volvo i stacje szybkiego ładowania ABB bazują na wspólnym interfejsie OppCharge, dzięki któremu ze stacji ładowania mogą również korzystać autobusy elektryczne innych producentów. OppCharge jest już używany jako wspólny interfejs w ponad 12 krajach.

Elektryczna hybryda Volvo 7900 porusza się cicho i nie wytwarza spalin na 70% swojej trasy. Ładowanie baterii trwa 3-4 minuty dzięki systemowi ładowania typu „opportunity charging”. Zużycie energii jest o 60% niższe niż w przypadku porównywalnego autobusu z silnikiem diesla. Elektryczne hybrydy Volvo kursują już w takich miastach jak Göteborg, Sztokholm, Hamburg, Luksemburg, Namur i Kurytyba.

Volvo 7900 Electric Hybrid

• Zasilany energią elektryczną na około 70% swojej trasy.
• Cichy i bezemisyjny podczas zasilania energią elektryczną.
• 60% niższe zużycie energii w porównaniu do podobnego autobusu z silnikiem diesla.
• 75–90% niższa emisja dwutlenku węgla1, w zależności od rodzaju paliwa.
• Wyposażony w silnik elektryczny, baterie i mały silnik diesla.
• Baterie szybko ładują się na stacjach końcowych trasy autobusu. Ładowanie trwa 3-4 minuty.

1) Wartość w przybliżeniu dla 10-kilometrowej trasy autobusu, w porównaniu z autobusem z silnikiem diesla Euro 6.

Stacja OppCharge (OpportunityCharging)

• Wspólny interfejs stacji ładowania i pojazdów oparty na standardowej technologii dla pojazdów CSS.
• Moc ładowania 150, 300 lub 450 kW.
• Pantograf podłączony do słupa ładowania jest oszczędnym rozwiązaniem. Nieznacznie obciąża dach pojazdu.
• Przewodowe ładowanie przez istniejące kolektory. Komunikacja pomiędzy autobusem i stacją ładowania odbywa się poprzez WiFi.

 

Więcej informacji o OppCharge: www.oppcharge.org