Kolejne autobusy hybrydowe Volvo trafią do Ełku

Ełk elektryfikuje tabor autobusów miejskich. Miasto odebrało właśnie ostatnie trzy z sześciu autobusów hybrydowych Volvo zamówionych w ubiegłym roku, a także zawarło z Volvo umowę na zakup kolejnych dwóch tego typu pojazdów. Wszystkie pochodzą z wrocławskiej fabryki Volvo.

Ełk1_1860x1050

Kolejne dwa autobusy hybrydowe Volvo 7900, które trafią do Ełku w przyszłym roku, to hybrydy nowej generacji. Będą wyposażone w napęd łączący silnik elektryczny i niewielki silnik spalinowy. Baterie ładowane są podczas hamowania. Tradycyjne hybrydy wykorzystują napęd elektryczny dojeżdżając do przystanku, podczas postoju – kiedy wsiadają i wysiadają pasażerowie lub podczas postoju na światłach, a także ruszając. W nowych hybrydach zasilanie elektryczne może być wykorzystywane dłużej. W zależności od warunków obsługiwanej trasy, autobus może bez przełączania się na napęd spalinowy przejechać na zasilaniu elektrycznym do 1 km. Dzięki temu autobusy na wybranych odcinkach trasy mogą poruszać się w sposób zeroemisyjny, co przekłada się też na znaczne ograniczenie hałasu.

Obydwa autobusy, które trafią do Ełku mierzą 12,2 metrów długości i mogą pomieścić niemal stu pasażerów, w tym trzydziestu na miejscach siedzących. Pojazdy są w pełni niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnością. Autobusy Volvo zostaną wyposażone w klimatyzację, tablice informacyjne LCD oraz ładowarki USB dla pasażerów. Będą również przystosowane do współpracy z systemem dynamicznej informacji pasażerskiej.

– Kolejne autobusy hybrydowe, które pojawią się w naszym mieście, to nie tylko inwestycja we flotę Miejskiego Zakładu Komunikacji, ale również w przyszłość. To przede wszystkim ograniczenie emisji spalin, a tym samym dbałość o środowisko, jakość powietrza oraz zdrowie ełczan. Zrównoważony transport wpisujący się w działania proekologiczne, jest jednym z głównych priorytetów inwestycyjnych ełckiego samorządu. Skutecznie łączymy nowoczesne rozwiązania z poprawą komfortu życia oraz dbałością o środowisko, w którym mieszkamy – powiedział prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz

Najnowsze zamówienie na dwie hybrydy Volvo jest już kolejnym, dokonanym przez miasto u tego producenta. W 2018 roku Ełk i Volvo podpisały umowę na zakup sześciu autobusów hybrydowych. Trzy z nich przewożą już pasażerów, a kolejne – zgodnie z kontraktem – zostały właśnie dostarczone.

Coraz więcej polskich miast decyduje się na wprowadzenie do swoich flot komunikacji miejskiej zelektryfikowanych, ekologicznych autobusów. Cieszymy się, że Ełk podąża tą ścieżką. Volvo - jako jedyny producent autobusów miejskich - już wiele lat temu zdecydowało się na produkcję wyłącznie pojazdów zelektryfikowanych. Dlatego możemy brać aktywny udział w elektryfikacji transportu miejskiego w polskich miastach. Cieszymy się, że mieszkańców Ełku już niedługą będą wozić kolejne hybrydy wyprodukowane w naszej wrocławskiej fabryce – mówi Marek Gawroński, wiceprezes Volvo Polska ds. relacji z sektorem publicznym.

W Polsce hybrydy Volvo – oprócz Ełku – jeżdżą między innymi w Krakowie, Sosnowcu, Inowrocławiu, Grudziądzu, Tarnowskich Górach, Jeleniej Górze, Koszalinie, Lesznie i Białymstoku. Do tej pory Volvo na całym świecie dostarczyło operatorom transportu publicznego ponad 4 tys. zelektryfikowanych autobusów.
 

Related News

Volvo Polska na 2 miejscu rankingu atrakcyjnych pracodawców w Polsce

Firma Volvo Polska zajęła drugie miejsce w badaniu marki pracodawcy Randstad Employer Brand Research 2021, które zostało zrealizowane w Polsce na próbie blisko 5 tysięcy respondentów, aktywnych na rynku pracy. To już kolejne w tym roku badanie ...

Duńskie miasto Aarhus powiększa flotę autobusów elektrycznych Volvo

Volvo Buses kontynuuje działania na rzecz elektryfikacji transportu publicznego w miastach całej Europy. Dzięki 29 nowym autobusom przegubowym Volvo 7900 Electric Articulated duńskie miasto Aarhus wykonało ważny krok w kierunku osiągnięcia celu, ...

Volvo testuje autobusy elektryczne w trudnych warunkach klimatycznych

Latem elektryczne autobusy Volvo zaczną kursować w norweskim mieście Bodø. Będą to pierwsze autobusy świadczące usługi w oparciu o rozkład jazdy na północ od Koła Podbiegunowego. Jednocześnie Volvo testuje swoje autobusy elektryczne w ciepłym ...