W miarę rozwoju miast zwiększa się znaczenie mobilności, a efektywny transport publiczny stanowi klucz do trwałego dobrobytu. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest system BRT — Bus Rapid Transit. Krótsze czasy przejazdów, zmniejszenie tłoku i dodatnie efekty społeczno-ekonomiczne to zaledwie niektóre z korzyści. System BRT wspiera rozwój i podnosi jakość życia ludzi.

Skrócenie czasów przejazdów

Po wprowadzeniu rozwiązania BRT wydarzenia nabierają tempa. Czas przejazdów skraca się — do 50% — a średnia prędkość całego ruchu w korytarzu rośnie. Wynika to stąd, że system BRT
powoduje zmniejszenie korków. Znaczna część osób dojeżdżających wybiera BRT zamiast własnych samochodów.

Ekonomika i możliwość rozbudowy

BRT może zapewnić wysoką przepustowość za ułamek kosztów systemów szynowych. Można zacząć od jednej linii, nawet jako dodatku do istniejącej trasy, aby zebrać doświadczenia. To daje się zrobić szybko — czas budowy jest znacznie krótszy niż w przypadku tramwaju czy metra.

Czyściejsze i bezpieczniejsze miasta

Kiedy samochody znikają z ulic miasta, poprawia się jakość powietrza, zmniejsza się hałas i liczba wypadków. Ilość emisji w przeliczeniu na pasażera spada, a każdy wypadek, którego uniknięto, to natychmiastowa korzyść dla ludzi i gospodarki. Jest jednak coś jeszcze ważniejszego — wielka wygrana jest trwała.

Bus Rapid Transit

CZYM JEST SYSTEM BUS RAPID TRANSIT?

Jezdnie przeznaczone dla autobusów

Jezdnie przeznaczone dla autobusów

Autobusy systemu BRT jeżdżą po własnych jezdniach. W ekstremalnych przypadkach są to nawet dwie jezdnie, co pozwala uruchomić linię ekspresową na tej samej trasie. Ponieważ nic nie przeszkadza im na drodze, mogą jeździć niezawodnie i punktualnie.

Autobusy o wysokiej pojemności

Autobusy o wysokiej pojemności

Największy z autobusów Volvo w systemie BRT może zabrać niemal 300 pasażerów — podobnie jak odrzutowiec Boeing 767. Na najpopularniejszych trasach częstość odjazdów sprawia, że rozkład jazdy traci rację bytu — zawsze podjeżdża autobus.

Wcześniej opłacane bilety

Wcześniej opłacane bilety

Wcześniejsze opłaty są kluczem do efektywności. Po otwarciu szerokich drzwi pasażerowie szybko wysiadają i wsiadają, a średni czas postoju na przystanku jest krótszy niż 15 sekund.

Poziom wsiadania

Poziom wsiadania

W rozwiniętych systemach BRT wykorzystuje się perony o takiej wysokości jak podłoga autobusu. Wszyscy wsiadają znacznie szybciej, a osoby starsze i niepełnosprawne napotykają na znacznie mniej trudności.

Informacje dla pasażerów online

Informacje dla pasażerów online

Dzięki systemowi zarządzania ruchem pasażerowie zawsze wiedzą, kiedy nadjedzie autobus. Te same informacje w czasie rzeczywistym są dostępne dla pasażerów, kierowców i kontroli ruchu.

Silna marka

Silna marka

Doświadczenie wskazuje na popularność systemów BRT. W wielu miastach stają się one silnymi markami. Dzięki wysokiemu wykorzystaniu wzrasta ich wartość biznesowa. System BRT może być dochodowy bez dotacji.

BRT — Odpowiedź na wyzwania urbanizacji

BRT — Odpowiedź na wyzwania urbanizacji

Obejrzyj film

INWESTYCJA I WDROŻENIE

Wprowadzenie systemu BRT jest szybsze niż porównywalnych odpowiedników, kosztuje znacznie mniej, a sam system można stopniowo rozbudowywać i modyfikować. Trwająca przez kilka lat budowa linii tramwajowych i metra rodzi wiele problemów, a same systemy stają się sztywną częścią infrastruktury.

Bus Rapid Transit
Lekka kolej miejska (LRT)
Metro

KORZYŚCI SPOŁECZNO-GOSPODARCZE

Mniej zanieczyszczeń

Mniej zanieczyszczeń

System BRT wpływa na poprawę zdrowia publicznego. Emisje w przeliczeniu na pasażera są ułamkiem generowanych w wyniku jazdy samochodem. Mniej samochodów na ulicach to wyraźnie lepsza jakość powietrza.

Wyższa stopa zatrudnienia

Wyższa stopa zatrudnienia

Efektywny transport przyciąga biznes, a więcej przedsiębiorstw to więcej stanowisk pracy. Jeśli transport publiczny jest sprawny, firmy mogą zatrudniać pracowników z szerszego obszaru.

Wzrost cen nieruchomości

Wzrost cen nieruchomości

Dostępność to główny czynnik rozwoju nieruchomości. Łatwo dostępne obszary zyskują na atrakcyjności, a wartość nieruchomości rośnie.

Mniej wypadków

Mniej wypadków

Mniej samochodów na ulicach i mniejsze natężenie ruchu powoduje spadek liczby wypadków drogowych. Oprócz bezpośrednich korzyści polegających na zmniejszeniu liczby urazów i ofiar wypadków, trwałym efektem jest obniżenie społecznych kosztów opieki medycznej i leczenia.

VOLVO — NR 1 W BRT

WIADOMOŚCI I WYDARZENIA

Duńskie miasto Aarhus powiększa flotę autobusów elektrycznych Volvo

Volvo Buses kontynuuje działania na rzecz elektryfikacji transportu publicznego w miastach całej Europy. Dzięki 29 nowym autobusom przegubowym Volvo 7900 Electric Articulated duńskie miasto Aarhus wykonało ważny krok w kierunku osiągnięcia celu, ...

Volvo testuje autobusy elektryczne w trudnych warunkach klimatycznych

Latem elektryczne autobusy Volvo zaczną kursować w norweskim mieście Bodø. Będą to pierwsze autobusy świadczące usługi w oparciu o rozkład jazdy na północ od Koła Podbiegunowego. Jednocześnie Volvo testuje swoje autobusy elektryczne w ciepłym ...

ELEKTROMOBILNOŚĆ

ELEKTROMOBILNOŚĆ

Przyszłość to elektryczność

Elektromobilność
Skontaktuj się z nami

VOLVO BUSES

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami